Etusivu >  Suomi >  Vaikuttamista >  Kunnallisvaalit 2004 >  Vaalijutut >  Kenelle vallan annat?

Kenelle vallan annat?

Vaaleissa ehdokkaat ja puolueet kamppailevat kuntalaisten äänistä. Menestyminen vaaleissa merkitsee ehdokkaalle pääsyä valtuustoon ja puolueelle menestys antaa entistä enemmän valtaa. Kaava on aika yksinkertainen: mitä enemmän puoluetta äänestetään, sitä enemmän puolue saa valtuutettuja valtuustoon ja sitä enemmän puolue saa valtaa.

Puolueiden lisäksi myös erilaiset valitsijayhdistykset voivat asettaa ehdokkaitaan vaaleissa. Kunnallisvaaleissa valitsijayhdistyksen perustamiseen riittää kymmenen henkilöä (18-v). Hämeenlinnassa suurimmat puolueet ovat vaaleista toiseen olleet SDP ja Kokoomus. Vaalien jälkeen nämä kaksi puoluetta päättävät keskenään aika pitkälle miten luottamustoimet tässä kaupungissa jaetaan. Kun SDP ja Kokoomus ovat valinneet parhaat päältä ja muutkin puolueet ovat jotain saaneet, alkaa kunkin puolueen sisällä kamppailu siitä, kuka minkäkinlaisia luottamustoimia saa. Keskeisille luottamuspaikoille, joita ovat valtuuston puheenjohtajat, kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja lautakuntien puheenjohtajat, valitaan yleensä kokeneita ja paljon ääniä keränneitä valtuutettuja.

Luottamustehtäviin saattaa päästä, vaikka ei henkilökohtaista menestystä olisikaan vaaleissa tullut. Monet puolueet palkitsevat esimerkiksi puolueensa vaalityöhön osallistuneita aktiiveja lautakunnan jäsenyydellä. Myöskään kaupunginhallituksen jäsenen ei tarvitse olla valtuutettu.

Nuoria ei paljoakaan näy valtuustossa eikä lautakunnissa. Eikä nuoria liiemmälti näkynyt viime kunnallisvaaleissa myöskään äänioikeuttaan käyttämässä: alle 25-vuotiaista vaivautui äänestämään vain 1/3. Vastaavasti kaikkein innokkaimmin äänestämässä kävivät eläkeläiset, joista äänestämässä kävi 3/4.

Onko siis ihme, että julkisuudessa kannetaan huolta enemmän vanhusten palvelutalosta kuin nuorten kannalta tärkeistä asioista?


Mika Kantola

Hämeenlinnan seudun mediakeskus